Античні коди України. Сакральні реконструкції. Виставка Володимира і Тетяни Бахтових

Античні коди України. Сакральні реконструкції. Виставка Володимира і Тетяни Бахтових
24/01/2019, 25/01/2019, 26/01/2019, 27/01/2019, 29/01/2019, 30/01/2019, 01/02/2019, 02/02/2019, 03/02/2019, 05/02/2019, 06/02/201910:00-18:00
КИЇВ
Московська, 40б
МолодіЖінкамЧоловікам
Рейтинг: 2

24 січня о 19.00 в Музеї української діаспори у Києві відбудеться відкриття виставкового проекту Володимира і Тетяни Бахтових «Античні коди України. Сакральні реконструкції».

Триватиме проект з 24 січня до 6 лютого 2019 року. Вартість вхідного квитка на виставку з 25 січня становитиме 25 грн. (пільговий – 10 грн.).

Нижче подаємо концепцію виставки, написану мистецтвознавцем Олександрою Філоненко:

Художній проект Володимира і Тетяни Бахтових «Античні коди України. Сакральні реконструкції» спрямований на художнє осмислення та реконструкцію духовного простору античної цивілізації, яка існувала на теренах Північного Причорномор’я майже тисячу років і виступає найбільш глибинною та стійкою характеристикою культурно-історичного простору цього регіону (Ольвія, Тіра, Херсонес). Цінності античної цивілізації, які заклали основи європейського світу, знову актуалізуються в контексті багатьох викликів, які постають сьогодні перед суспільством та кожним із нас. У новітні часи фрагментарного сприйняття світу, постмодерністської гри значень і гібридних війн нагальним стає звернення до базових смислів і понять, таких як НАРОДЖЕННЯ-ЖИТТЯ-СМЕРТЬ-БЕЗСМЕРТЯ, які були сформульовані ще за часів Платона й успадковані європейською філософською та теософською думкою. Формула давніх міфів ЛЮДИ-ГЕРОЇ-БОГИ сьогодні знову втілюється в життя, адже особиста жертовність, здатність до надзусилля, коли звичайні люди стають героями і йдуть у безсмертя подібно до БОГА-ЛЮДИНИ, – це реалії сучасного світу та України. Осмисленням цих концептів на художньо-пластичному рівні і є даний проект. 

Як зауважують сучасні історики, «антична цивілізація – це цивілізація ініціацій». Містерії протягом тисячоліть забезпечували культурну цілісність цієї цивілізації завдяки певним типам ініціацій. Гуманістично орієнтоване мистецтво Володимира і Тетяни Бахтових – це спроба відкрити таємну завісу містерій художніми засобами. Базуючись на матеріальних пам’ятках і письмових джерелах, митці створюють художні версії античних ініціацій та ритуалів, використовуючи переважно дві авторські техніки. Перша з них – геліографіті – авторський винахід, що полягає у просторовому малюванні вогнем зниклих або зруйнованих архітектурних об’єктів при фотофіксації цього процесу на тривалій витримці. На археологічному об’єкті художник палаючим смолоскипом відтворює втрачені контури споруд або повністю «реконструює» їх від фундаменту. Створені таким чином просторові об’єкти візуалізуються тільки на фотографіях, у реальному ландшафті спостерігається лише химерний вогняний ритуал. Простір дії та час, витрачений на створення геліографіті, за допомогою сучасної техніки поєднуються в одне неподільне ціле, щоб постати на фото у вигляді потужних і пластично виразних візуальних метафор просторово-часової будови світу.

Другий метод – своєрідний перформанс «terra-театр», який витікає з античної ідеї пластичності світу і людського тіла як її абсолютного втілення та являє собою пластичні реконструкції міфів і особливо містерій, вербальна інформація про які була доступна лише втаємниченим. Перед початком перформансу волонтери перетворюються на живі «скульптури» за допомогою тканин, зволожених рідкою глиною різних кольорів, з яких створюється вбрання на кшталт давньогрецького, та фарбування тіла тими самими глиняними фарбами. Волонтери розігрують той чи інший міф, організовуючись у «класичні композиції», що нагадують античні скульптурні групи. Весь процес фіксується на фото або відео. Серед утілених у прямому сенсі слова міфів є амазономахія, кентавромахія, гігантомахія, міф про Елізіум, проекти «Анімація Фідія» та «Ольвійські містерії». Створені за допомогою цих методів артефакти відрізняються специфічною енергією та вітальністю, пластичною виразністю й інтерпретаційною потужністю. 

Художня практика Володимира і Тетяни Бахтових є унікальною на теренах України. Розкриття актуальності ідей з історичного минулого Північного Причорномор’я для сучасної України є важливим кроком до самоідентифікації та самоповаги нації, веде до сакралізації простору, яка спонукає більш відповідально ставитися до свого життя та навколишнього оточення. Адже морально-етичні уявлення формуються в тому числі й художніми методами. 

 

Також по темі:

comments powered by Disqus
Сподобалось? Проголосуй за нас :)

ТОП-5

5 нових за темою
5 нових за темою по Україні
Наверх